Co warto wiedzieć o kuchni roślinnej - Wegańskie

wege przepisy blog

Wystarczy się o tym przekonać chociażby

Kuchnia wegańska i wegetariańska to określenia, z którymi na pewno każdy z nas się spotkał, ale być może nie każdy miał okazję spróbować produktów, które spożywają weganie i wegetarianie. Jeśli do tej pory głównym składnikiem

Co warto wiedzieć o kuchni roślinnej - Wegańskie wege przepisy blog
naszego jadłospisu było tylko mięso, być może warto przekonać się do tego, aby od czas do czasu zmienić to na coś innego, co z mięsem nie ma nic wspólnego. Wbrew pozorom kuchnia, w której nie ma mięsa nie musi być nudna i nieciekawa, bo tak nie jest. Wystarczy się o tym przekonać, chociażby odwiedzając odpowiednie strony internetowe, na któych znajdziemy przepisy wegańskie i przepisy wegetariańskie.


Jadłospis bezmięsny

W życiu zdarza się tak, że z powodu jakiejś choroby nie możemy jeść wszystkiego, co jedliśmy do tej pory. Początkowo ta sytuacja jest dla nas dość trudna, ale z biegiem czasu się do tego przyzwyczajamy. Może być tak, że naszym stylem odżywiania stanie się kuchnia wegańska i wegetariańska, czyli bezmięsna. Jeśli sami nie wiemy, jak powinniśmy to robić, żeby zrobić to odpowiednio, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży nam odpowiedni bezmięsny jadłospis. Na jego podstawie będziemy przygotowywać sobie bezmięsne posiłki, ale wcześniej będzie warto odnaleźć przepisy wegańskie i przepisy wegetariańskie, które możemy na przykład znaleźć w internecie.


Wegetarianizm a weganizm

Mimo iż te pojęcia często są ze sobą mylone, tak na prawdę różnią się w bardzo wielu kwestiach. Obydwa odnoszą się do diety bezmięsnej, ale to weganizm jest bardziej restrykcyjny w tej kwestii. Przepisy wegetariańskie pełne są mleka, miodu czy sera. Znaczna część zawiera też jajka. Kuchnia wegańska wyklucza natomiast spożywanie wszelkich produktów odzwierzęcych. Oznacza to zatem, że przepisy wegańskie nie zawierają tych składników. Białko tak potrzebne do funkcjonowania organizmów zastępowane jest białkiem roślinnym np. z orzechów, soi czy fasoli.